Product Details
Place of Origin: China
Brand Name: Ecolite/OEM/ODM
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 5000
Price: Inquiry
Packaging Details: Carton Pallet Container
Delivery Time: 1-2 months
Payment Terms: L/C, T/T
Supply Ability: 500000
Model: |
JS-LFP12.8V80Ah |
Housing Material: |
ABS |
Max.Pulse Discharge Current(3 Sec): |
1000A |
Dimension(W×D×H): |
306×174×200/220mm |
Weight: |
11.5kg |
Nominal Voltage: |
12.8V |
Nominal Capacity: |
80Ah |
Resistance: |
≥98% |
Model: |
JS-LFP12.8V80Ah |
Housing Material: |
ABS |
Max.Pulse Discharge Current(3 Sec): |
1000A |
Dimension(W×D×H): |
306×174×200/220mm |
Weight: |
11.5kg |
Nominal Voltage: |
12.8V |
Nominal Capacity: |
80Ah |
Resistance: |
≥98% |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | JS-LFP12.8V80Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 80Ah |
| Watt-Hours | 1024Wh |
| AC Internal Resistance (1kHz) | <12mΩ |
| Max. Continuous Discharge Current | 200A |
| Max. Pulse Discharge Current (3Sec) | 1000A |
| Max. Charge Current | 100A |
| Charge Mode | CC/CV |
| Discharge Cut-Off Voltage | 8V |
| Battery Weight | Approx. 11.5kg |
| Dimensions | 306×174×200/220mm |
| Housing Material | ABS |